Resposta :
Resposta:
.......How much..........rice do you have?
.......How many..........kilos of sugar do you have?
......How many...........patotoes have we got?
........How much.........water is there in the bottle?
......How many...........packets of butter are there in the fridge?
.......How many..........apples do you buy from the market?
.......How many..........bottles of milk have you got?
........How many.........pears have we got in the bowl?
....How much.............toothpaste do we have?
.......How much..........coffee is there in the cup?
Explicação:
Bons estudos :)